Scrapbooking I Quilling
PROGRAM ZAJĘĆ ARTYSTYCZNYCH „Moja kartka z wakacji”
w ramach półkolonii wakacyjnych „Line Progress”
Przebieg zajęć:
1. DZIEŃ: Poznanie techniki scrapbookingu.
Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami
i pamiątkami rodzinnymi. Nazwa pochodzi od ang. scrapbook, oznaczającego taki album. Natomiast sam wyraz scrap oznacza skrawek.
Prowadząca przedstawia uczestnikom teorię tworzenia prac plastycznych, opisując kolejne etapy tworzenia na przygotowanych materiałach. Każdy opracowuje, przy pomocy instruktora, swój projekt kartki metodą scrapbookingu oraz przygotowuje potrzebne materiały do dalszej pracy.
2. DZIEŃ: Do dzieła!
Uczestnicy przechodzą do konkretnego działania – każdy wykonuje uprzednio przygotowany projekt kartki wakacyjnej nowopoznaną metodą przy wykorzystaniu dostępnych materiałów.
3. DZIEŃ: Quillingowe cuda.
Quilling (ang. „nawijać na pióro lub rurkę”) technika z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru.
Dnia trzeciego zapoznajemy się z kolejną techniką plastyczną – z quillingiem. Po przytoczeniu teorii prowadząca prezentuje uczestnikom kolejne kształty „zawijasów” oraz metody ich tworzenia. Po przekazaniu podstaw każdy próbuje wykonać podstawowe kształty nowopoznaną metodą. Gdy uczestnicy już opanują podstawy, projektują swoją propozycję kartki – dobiera paski w odpowiednim kolorze, przygotowuje „zawijaski” w odpowiednich kształtach.
4. DZIEŃ: A my dalej zawijamy – quilling ciąg dalszy.
Kolejnego dnia dopracowujemy nasze dzieła sztuki – każdy z odpowiednią dozą cierpliwości i kreatywności wykonuje przygotowany poprzedniego dnia projekt.
Uczestnicy, którzy skończą swoją pracę wcześniej, zostaną zapoznani z różnymi dziełami, które można uzyskać, stosując quilling, m.in. biżuteria, wykończenia pudełek itp.
5. DZIEŃ: Wystawa artystyczna.
Podsumowaniem naszych zajęć jest wspólne omówienie powstałych prac oraz przygotowanie wystawy artystycznej.
program zajęć opracowała: Aneta Filipowicz
TEORIA TECHNIK ARTYSTYCZNYCH:
Quilling (ang. „nawijać na pióro lub rurkę”) jest techniką z rodzaju papieroplastyki (zwana też papierowym filigranem) służąca do tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny spiralnej i odpowiednio uformowanych przez zagniecenie zewnętrznych warstw papieru. Przygotowane elementy najczęściej naklejane są na zdobioną powierzchnię tak, że powierzchnia paska papieru jest w stosunku do niej prostopadła. Rzadziej z elementów skleja się samodzielne kompozycje dekoracyjne. Technika wywodzi się prawdopodobnie z jubilerskiej techniki filigranu.
Scrapbooking jest sztuką ręcznego tworzenia i dekorowania albumów ze zdjęciami i pamiątkami rodzinnymi. Nazwa pochodzi od ang. scrapbook, oznaczającego taki album. Natomiast sam wyraz scrap oznacza skrawek. Scrapbooking to przede wszystkim metoda ozdabiania stron albumów fotograficznych. Podstawowymi materiałami do ozdabiania są: kolorowy papier, nożyczki do wycinania profilu, ćwieki, ozdobne nity, urządzenia do ich mocowania, klej. Bardziej wyrafinowane ozdabianie wymaga także: pieczątek dekoracyjnych, farbek i pisaków z efektem Pluster („puchnących”), szablonów, shape cutter, naklejek dziurkaczy wzorków, kolorowego proszku i podgrzewaczy do embossingu. Nową formą scrapbookingu jest digital scrapbooking. Coraz częściej zdjęcia w formie cyfrowej umieszczane są na określonym tle, ozdabiane a następnie całość jest drukowana. Digital scrapbooking daje nieskończone możliwości obróbki zdjęć. W scrapbookingu nie ma określonych reguł, zasady tworzenia są dowolne. Cześć osób preferuje, gdy zdjęcie znajduje się w centrum, dla innych zdjęcie jest tylko pretekstem do dobrej zabawy na kartach albumów. Im bardziej kreatywny twórca, tym ciekawszy efekt końcowy.